fbpx

JAK PRZYŚPIESZYĆ REGENERACJĘ?

Sport to wysiłek nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Intensywne treningi wymagają ciężkiej pracy, wyrzeczeń i poświęcenia. Ich nieodłącznym elementem są kontuzje, urazy, przemęczenie i zakwasy. Zawodowi sportowcy zmagają się także z problemami psychicznymi. Nieustannie są pod presją otoczenia wymagającego sukcesów.

Także własne ambicje i autokrytyka nie sprzyjają komfortowi psychicznemu. Przez te wszystkie czynniki sportowcy są narażeni na stres i napięcia, które są powodem niezadowalających osiągnięć.

Ważnym elementem treningu jest regeneracja, która wpływa na odbudowanie i wzrost wytrzymałości mięśni, które podczas treningu ulegają uszkodzeniu. Dlatego treningi odbywają się z przerwami, a sportowcy muszą poświęcić na sen więcej czasu. Jeżeli czasu na odpowiednią regenerację korzystają z floatingu, czyli terapi REST, która polega na swobodnym unoszeniu się na wodzie z solą EPSOM w kapsule, która pozwala na odcięcie od bodźców zewnętrznych. Jest to najlepszy sposób na szybką i efektywną regenerację. Godzina terapii floatingowej zastępuje 4 godziny snu.

Floating pozwala wzmocnić mięśnie i szybciej pozbyć się zakwasów poprzez rozkład mleczanu, który jest ich powodem. W czasie sesji organizm wytwarza hormon wzrostu regenerujący mięśnie i wspomagający ich wzrost. Szybsza regeneracja pozwala częściej trenować, nie tracąc czasu na regenerację i kontuzje. Floating ma zbawienny wpływ na fizyczne i psychiczne aspekty. Obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, który wpływa nie tylko na psychikę, ale również aspekty fizyczne. Podczas sesji floatingu sportowcy ćwiczą koncentrację, pewność siebie, spokój opanowanie, ale również wizualizacje. To pozwala mentalnie przygotować się do zawodów.

Skuteczna regeneracja to także odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały. Sól EPSOM, którą jest wypełniona woda to siarczan magnezu, czyli dwa niezbędne do życia pierwiastki. Duża część ludzi ma problemy z niedoborem magnezu. Podczas kąpieli solankowej ten pierwiastek łatwo się przyswaja. Sól epsońska łagodzi także bóle mięśni, stany zapalne i przyśpiesza rehabilitację. Siarka natomiast pozytywnie wpływa na przemianę tłuszczową, węglowodanową, a także na procesy energetyczne. Niedobór tych minerałów powoduje zmęczenie i osłabienie, dlatego warto zadbać o ich uzupełnienie.

Z floatingu korzystają znani sportowcy – Carl Lewis, Steve McCurry, Shaquill O’neal, czy zawodnicy NFL. Piłkarz Wayne Rooney, który ma kabinę w swoim domu, potrafi z niej korzystać 10 godzin tygodniowo po kontuzji. Drużyna AC Milan ma własne laboratorium z kabinami do deprywacji sensorycznej (Milan Lab). Zawodnicy wykorzystują floating do polepszenia efektywności treningów, regeneracji i zwalczaniu urazów i kontuzji. Dzięki sesjom w kabinie sensorycznej osiągają o wiele lepsze efekty dlatego, jeśli myślisz o karierze sportowca, warto skorzystać z sesji floatingowych.